درب اتوماتیک | در اتوماتیک | در الکترونیکی

در دنیای امروزه باتوجه به نیاز روز افزون به تنوع در هر محصولی و سلایق مختلفی که وجود دارد درب اتوماتیک و یا هرنوع محصولی می بایست انواع گوناگونی با کارایی های متفاوتی داشته باشد، در اتوماتیک با تنوعی که در اختیار مصرف کنندگان قرار داده است تمام نیاز های کارفرمایان در پروژه های مختلف را پاسخگو بوده اند. در ادامه در رابطه با انواع در اتوماتیک و کاربرد های آن ها در اماکن مختلف توضیحاتی را ارائه میکنیم.

درب اتوماتیک شامل انواع و مدل های متنوعی می باشد که کارفرمایان و استفاده کنند گاتن محترم می توانند از طیف وسیعی که از در مدل ها و انواع آن وجود دارد نسبت به نوع نیاز ، سلیقه ، طراحی و بودجه خود انتخاب شایسته ای  داشته باشند و از قابلیت های متنوع و جذاب درب اتوماتیک بهره ببرند.

در ادامه تعدادی از انواع درب اتوماتیک را معرفی کرده و توضیحاتی در رابطه با قابلیت های مختلف آن ارائه میکنیم.

درب برقی کشویی یا اسلایدینگ (sliding)

از متداول ترین و رایج ترین انواع درب برقی که بیشترین درخواست را در میان مشتریان در بیمارستان ها ، داروسازی ها ، مراکز خرید ، شرکت ها ، داروخانه ها ، فروشگاه ها ی زنجیره ای و ... را دارند ؛ درب اتوماتیکاسلایدینگ یا کشویی می باشد. این نوع درب ها بدلیل اینکه بالاترین راندمان و کارایی را با نازلترین قیمت در میان انواع درب ها ارائه میکنند طرفداران فراوانی رابه خود جلب کرده اند بطوریکه بیش از هفتاد درصد درب هایی که در اطراف شما اجرا شده اند با حالت کشویی هستند و سی درصد الباقی را سایر مدل ها تشکیل داده اند، عموما در اتوماتیک کشویی با ظاهر چهار لت دیده میشود که دارای دو لت ثابت در کنار و دولت متحرک اصلی در مرکز درب دارند که افراد از این دو لت برای عبور و مرور استفاده میکنند.

البته که خود اپراتور های کشویی نیز انواع مختلفی دارند که میتوان به درب کشویی یک طرفه ، درب کشویی دوطرفه و انواع آنها که با لت ثابت و بدون لت ثابت هستند اشاره کرد که البته به هریک از انواع این دربها در مقاله ای مجزا خواهیم پرداخت.

3-در اتوماتیک تلسکوپی ( Telescopic )

اگر تلسکوپ را از نزدیک دیده باشید می دانید که چشمی ها و محفظه تلسکوپ حالت ارتجاعی دارند و در زمان بسته شدن تمامی قسمت ها بروی هم جمع شده و در زمان باز شدن از یکدیگر جدا میشوند وکاملا باز میشوند، بدلیل این حالت تلسکوپ تقریبا تمام انواع محصولاتی که کارایی آن ها مشابه آن باشد نام تلسکوپی را یدک میکشند. برای این نوع در اتوماتیک هم از تلسکوپ الهام گرفته شده است و مانند آن لت های متحرک در اتوماتیک به روی لت کناری سوار شده و سپس بر روی لت ثابت جا به جا میشوند که در نتیجه این کار عرض بازشوی بیشتری را به کارفرما خواهد داد این کار بیشتر برای فضاهای شلوغ و پرتردد که عرض کمی دارند و حجم بیشتری از فضا برای ورود و خروج افراد لازم است مورد استفاده قرار میگیرد و کاربرد بیشتر این نوع درب در نمایشگاه های اتوموبیل، ورودی بخش های مختلف بیمارستان که تخت و یا ویلچر باید گذر کند اما فضای کمی برای قرار گیری لت ها وجود دارد، ورودی فروشگاه های بزرگ و در بخشی از مراکز صنعتی که نیاز به درب اتوماتیک دارند اما عرض ورودی زیادی نیز به جهت احتمال داخل و یا خارج شدن لوازم صنعتی مورد نیازشان است، در کل این نوع اپراتور در اماکنی با فضای کم که نیاز به بازشوی مناسبی دارند مورد استفاده بیشتری قرار میگیرد، ضمن اینکه میزان عرض بازشو مدل تلسکوپی در اتوماتیک نیز مانند سایر مدل ها قابل کنترل (کم و زیاد کردن ) است و در هنگام نصب سیستم توسط شرکت ایمن در بنا بر  درخواست و نظر کارفرما تنظیم اپراتور طبق سلیقه ایشان تنظیم خواهد شد.

لازم بذکر است که اگر این نگرانی برای مصرف کنندگان وجود دارد که در زمانی که نیازی به باز شدن کل فضای درب نیست آیا میتوان این میزان بازشو را کنترل کرد یا خیر؟ جواب آن بله است زیرا شما توسط کلید تنظیم حالت درب های اتوماتیک شرکت ایمن در میتوانید از طریق حالت زمستانی یا (Partial open) عرض بازشو را کنترل کنید و دقیقا طبق نیازتان آن را تنظیم کرده و مورد بهره برداری قرار دهید.

این نوع درب های اتوماتیک عموما به شکل های شش لت که شامل چهار لت متحرک در مرکز و دو لت ثابت در کناره ها هستند دیده میشوند که چها لت مرکزی آن به این شکل که دولت به سمت چپ و دولت به سمت راست حرکت میکنند ، این لت های متحرک در پشت لت های ثابت قرار میگیرند و دوباره به حالت اول خود باز میگردند ، حالت های دیگر این نوع سیستم دارای چهار لت متحرک و یا دولت متحرک میباشند که ممکن است دارای لت ثابت باشند و یا گاها ممکن است حتی لت ثابت هم نداشته باشند.

در اتوماتیک شیشه ای سوئینگ ( swing ):

درب الکترونیکی سوئینگ ظاهری کاملا شبیه به درب های لولایی دارد اما با این تفاوت که بصورت برقی و با استفاده از اپراتور کار میکند که دارای مرکز کنترل و سنسورهای الکترونیکی برای ورود و خروج افراد می باشند که قابلیت کنترل تعداد باز و بسته شدن؛ ورود و خروج  و حالت یکطرفه میباشند، عملا اینگونه درب ها از نظر قابلیت های کارکرد و آیتم های مختلف بابت کنترل عملکرد شبیه مدل های کشویی و تلسکوپی هستند فقط گزینه ی حالت زمستانی و یا پارشال اوپن را ندارند، از آنجایی که اینگونه درب ها به شکل لولایی عمل میکنند عملا نیازی به گزینه زمستانی نیز دیده نمیشود، تکمیل توضیحات آنکه این نوع سیستم هم به شکل تک بازو هم دوبازو وجود دارد یعنی مانند درب های لولایی دستی که گاها فقط یک لت آن حرکت میکند و یا بعضی اوقات هر دو لت آن حرکت میکند این نوع در اتوماتیک نیز به همان شکل عمل میکند با این تفاوت که در حالت دولت هردوی آن ها با هم باز و بسته میشوند و اگر نیازی به کنترل جداگانه ی لت ها باشد باید از دو مرکز کنترل مجزا استفاده شود که هزینه ی بیشتری را نیز در بر میگیرد.

این گونه از در الکترونیکی بیشتر مورد استفاده در فضاهایی محدودی که امکان نصب درب اتوماتیک کشویی وجود ندارد مورد استفاده قرار میگیرد اما بدلایلی که در مقاله ی جداگانه ای به آن میپردازیم خیلی مورد استقبال مصرف کنندگان نمی باشد.

در اتوماتیک قوسی یا خم ( curve ) :

در الکترونیکی قوسی دقیقا همانند درب های کشویی میباشد و تنها تفاوت میان آن ها زاویه دار بودن درب های قوسی میباشد این نوع درب ها میتوانند به شکل یک نیم دایره ی کامل اجرا شوند و یا میتوان دو دستگاه از این درب را بشکل قرینه هم اجرا کرد تا تشکیل یک سیلندر کامل را دهند، درب اتوماتیک قوسی بدلیل شکل هندسی ویژه خود در میان طراحان و معماران از محبوبیت بالایی برخوردار است و با تزئینات خاصی که میتوان در باکس داخلی سیلندر آن اجرا کرد همیشه خاصترین ورودی ها را در اختیار کارفرمایان قرار میدهد. در مقاله ی اختصاصی در اتوماتیک قوسی به ویژگی های این نوع درب بیشتر میپردازیم.

در اتوماتیک مثلثی ( زاویه دار ) :

مدل درب مثلثی عموما برای فضاهایی با ورودی های زاویه دار مورد استفاده قرار میگیرند و یا کارفرمایان به جهت ایجاد نمایی زیبا و یا منحصربفرد مد نظر داشته باشند دربی با طراحی عجیب و کمتردیده شده استفاده کنند، درب اتوماتیک مثلثی میتواند با کمترین هزینه بهترین انتخاب باشد. آپشن های این مدل با مدل کشویی و تلسکوپی تفاوت خاصی ندارد و از تمامی امکانات و قابلیت های مدل های دیگر میتوان در این نوع درب نیز بهره برد، لازم بذکر است که درب اتوماتیک مثلثی شرکت ایمن در بر خلاف تمامی مدل های شرکت های دیگر که باید حتما نود درجه باشند و قابلیت تنظیم زاویه را ندارند قابل تغییر است و کارفرما میتواند طبق نظر خود زاویه درب را تنظیم کند.

در اتوماتیک گردان ( revolving )

در هوشمند شیشه ای گردان یا چرخشی با نام فنی ریولوینگ یکی از زیباترین و بروز ترین انواع درب می باشد، که عموما در فضاهایی با ترافیک بالا و دارای لابی های گسترده مورد استفاده قرار میگیرد. دلیل استفاده از این نوع درب اتوماتیک در فضاهای نام برده تعریف ساده ای است که این نوع درب به خود اختصاص داده است و آن تعریف این است که درب های اتوماتیک گردان همیشه در مقابل ورود و خروج افراد باز و در مقابل تبادل هوای داخل و خارج همیشه بسته هستند! دلیل این تعریف هم این است که در عین حال که این نوع درب زمانی که درحال چرخش است افراد با جایگیری در میان بال های درحال گردش آن میتوانند وارد و یا خارج شوند اما این سیستم در هیچ زمانی و در هیچ زاویه ی گردشی در مقابل تبادل هوا باز نیستند بنابراین در فاضاهایی مانند فروشگاه ها ، هتل ها ، فرودگاه ها ، بیمارستان ها و بسیاری از مراکز بزرگ دیگر که موضوع سرمایش و گرمایش لابی بسیار پر هزینه بوده و ترافیک عبور و مرور نیز خیلی زیاد است این درب قطعا بهترین گزینه میباشد.

موضوع حائز اهمیت دیگر این سیستم استفاده طراحی فوق العاده و مدرن این نوع درب ها است که علاوه براینکه ورودی بسیار مدرن و زیبایی را در اختیار مجموعه قرار میدهد حس لوکس بودن را به مراجعه کننده القا میکند زیرا که عموما از این نوع درب ها به ندرت مورد استفاده قرار میگیرد و دلیل اصلی این موضوع هم هزینه بسیاز زیاد این نوع درب ها میباشد، بنابراین کمتر مجموعه ای استفاده از درب اتوماتیک چرخشی را در دستور کار خود قرار میدهد.

درب های اتوماتیک گردان شرکت ایمن در میتوانند دو یا سه یا چها باله اجرا شوند و دارای قابلیت های بسیار زیاد و منحصر بفردی هستند که در مقاله ای اختصاصی به آن بیشتر خواهیم پرداخت.

گروه صنعتی ایمن در ارائه دهنده انواع مدل های درب اتوماتیک و در اتوماتیک در نظر دارد تا با اعزام کارشناسان زبده خود و ارائه ی مشاوره رایگان ، گامی موثر در ارتقای سطح کیفی بناهای این مرز و بوم نهاده و دیدی متفاوت از درب های اتوماتیک را در اختیار کارفرمایان و استفاده کنندگان محترم قرار دهد.

Search